MUHTEŞEM BİR BEYNİMİZ VARRRRR !!!!

2013-03-31 18:42:00
Muhteşem bir beynimiz var. 100 milyar nöron, sayısız elektrik bağlantısı, akson kabloları, sürekli bir enerjiye yüklenmiş bilgi akışı, durmadan yeniden inşa, yenilenme, gelişim, saniyede on milyondan fazla kimyasal işlem… Evrendeki atom sayısından fazla bağlantı potansiyeli… Aman ya Rabbim, bu ne inanılmaz bir yaradılış böyle…

Üniversite yıllarımızda beynimizle ilgili birbiri ardına değişen bilgiler edindik: Önce beyin değişmez ve bu yüzden eski bilgiler sabit kalır diye öğrendik. Ardından beyin hücrelerinin ölmediği ama bağlantılarını kaybederek içeriye kapandıkları söylendi. Sonrasında beyin hücrelerinin öldüğü ve beynin küçüldüğü ileri sürüldü. Birkaç yıllık son bilgi ise şöyle söylüyor:

Çeşitli sebeplerle beyin hücrelerinizden yavaş yavaş kaybedersiniz. Ancak yerlerine yenilerinin gelmesi mümkün. Yolu ise spor yapmaktan geçiyor. Düzenli spor yaptığınızda beyninizde yeni nöron hücreleri yaratılıyor. Şu var ki, bu nöronlara, spordan sonraki 24 saat içerisinde kitap okuyarak bilgi kaydettirmezseniz o nöronlar tutunamıyor ve ölüyormuş.

Yüce Yaradan’ın kurduğu sistem demek ki böyleymiş: Bizi hareketli yaşamaya ve öğrenmeye programlamış görünüyor. Kim benini hızla kaybetmek istiyorsa, tembel ve durağan yaşasın ve öğrenmeye erinsin demek oluyor bu. Öyleyse yerimizden fırlayalım, daha çok harekete ve öğrenmeye tutunalım. Yüce Allah ilmimizi arttırsın."

Dr. Muhammed Bozdağ

0
0
0
Yorum Yaz